Trening Pokemona

Z PokeLife Pokedex
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wstęp

Trening Pokemona jest zagadnieniem, z którym powinien się zapoznać każdy Trener. Na tej stronie zostało stosunkowo obiektywnie opisane jak najefektywniej trenować Pokemony. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to jedyny słuszny sposób treningu i każdy może trenować swoich pupili jak mu się tylko podoba!

Dla kompletnie nowych Trenerów objaśnię jeszcze sam termin. Trening Pokemona to zwiększanie jego statystyk w Sali Treningowej, płacąc za to Yenami.


"Zepsuty" Pokemon

W Pokelife często możesz spotkać się z tym, że jakiś inny gracz nazwie Pokemona zepsutym. Jest to termin przyjęty przez samych graczy, oznaczający Pokemona z niekoniecznie najlepszym treningiem. Często jest niestety nadużywany, a czasami nawet wykorzystywany do wyśmiewania innych trenerów. W dalszej części będzie występował ten termin, warto zwrócić na niego uwagę.

Innym podobny terminem jest "czysty Pokemon" - odnosi się on do Pokemona bez żadnego treningu, najczęściej złapanego na bardzo niskim poziomie.


Podstawowe zasady treningu

Trening statystyk

W tym miejscu opisane są jedynie całkowite podstawy, żeby każdy trener mógł tu zajrzeć na początku i nie mieć potem wyrzutów sumienia, że trenował Pokemona inaczej niż by chciał.

Na samym początku gry najefektywniej jest trenować Pokemona w jedną z trzech statystyk: atak, specjalny atak (sp atak), życie. UWAGA: Pokemona nie zaleca się trenować w atak i sp atak jednocześnie! Zazwyczaj ruchy Pokemonów ustawia się w taki sposób, aby atakował tylko jednym typem ataku (specjalnym lub fizycznym), dzięki czemu może uderzać mocniej bo szkoli się mu jedną statystykę mniej.

Podstawowy trening opiera się na wybraniu jednej statystyki którą będziesz trenował pierwszą. Jeśli Twój Pokemon ma duże przyrosty do Ataku oraz dużo fizycznych ruchów (np. Machop i jego dalsze ewolucje) trenowanie Ataku jest o wiele lepszym wyjściem niż SP Ataku. Tak samo działa to w kwestii Pokemonów mających wysokie przyrosty SP Ataku i dobre ruchy specjalne.
Kiedy już wybierzesz statystykę, trenujesz ją Pokemonowi tak długo, dopóki nie będziesz czuł się na siłach aby przeczytać akapit "Zaawansowane zasady treningu".

Generalnie mówiąc Pokemona nie powinno się trenować we wszystkie statystyki jednocześnie. Jeśli interesuje Cię jak najlepszy trening za jak najmniejsze pieniądze, statystyki powinno się trenować po kolei, po osiągnięciu zadowalająco wysokiego poziomu danej statystyki (pomijając oczywiście jeden z ataków). O tym jednak w części poniżej. Jeśli natomiast nie interesują Cię takie kwestie, możesz trenować Pokemona w dowolny sposób.

Jagody i Cukrowe Laski

Dodatkowym sposobem podwyższania statystyk Pokemona jest karmienie go jagodami. Pierwsza jagoda zwiększa statystykę o 3 pkt. Każde kolejne 3 punkty wymagają większej ilości jagód. Liczniki poszczególnych jagód nie łączą się ze sobą (dodanie Pokemonowi 1 zielonej jagody i 1 pomarańczowej jagody zwiększa jego atak o 3 pkt. i obronę o 3 pkt.).

Dodatkowo karmienie Pokemona NIE wpływa na koszt treningu, a więc NIE psuje Pokemona. Zwiększa jednak jego wartość.

Cukrowa Laska (rozdawane są one w różnych eventach) działa podobnie do jagód, jednak zwiększa licznik każdej statystyki tak, jakbyśmy zjedli 1 jagodę każdego koloru. Warto więc przemyśleć wybór Pokemona, któremu ją damy.

Poniższa tabela przedstawia ile jagód potrzeba dać pokemonowi, aby uzyskał on kolejne +3 pkt. statystyk. Możliwe jest podwyższenie statystyk ponad wartości podane w tabeli. Koszt każdego kolejnego wzrostu statystyk jest o 1 wyższy niż poprzedniego.

Opis +0 +3 +6 +9 +12 +15 +18 +21 +24 +27 +30 +33 +36 +39
Ilość jagód do kolejnego wzrostu statystyki o +3
(Bez Księgi Jagód)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Ilość jagód zjedzona do tej pory
(Bez Księgi Jagód)
0 1 3 6 10 15 21 28 36 45 55 66 78 91
Ilość jagód do kolejnego wzrostu statystyki o +3
(Z Księgą Jagód)
1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Ilość jagód zjedzona do tej pory
(Z Księgą Jagód)
0 1 2 4 7 11 16 22 29 37 46 56 67 79
Ilość jagód do kolejnego wzrostu statystyki o +3
(Z Uzupełnioną sięgą Jagód)
1 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Ilość jagód zjedzona do tej pory
(Z Uzupełnioną Księgą Jagód)
0 1 2 3 5 8 12 17 23 30 38 47 57 68

Zaawansowane zasady treningu

Na początek rozróżnijmy dwa terminy, które wielu graczy myli: najefektywniejszy trening i zepsuty Pokemon.
Zepsuty Pokemon określa Pokemona, który był szkolony inaczej niż na zasadzie szkolenia każdej statystyki po kolei do wysokiego poziomu (np. najpierw 600 treningów w atak, potem 500 w życie... i tak dalej). Należy zrozumieć, ze dobrze trenowany Pokemon nawet od 1 poziomu NIE jest zepsuty. Co najwyżej nie jest najefektywniej trenowany.
Najefektywniejszy trening odnosi się do trenowania Pokemona w taki sposób, aby wydać jak najmniej Yen za jak najwyższe statystyki. Kilka rzeczy w grze obniża koszta treningów, dlatego wielu graczy zaleca trenowanie ich dopiero po osiągnięciu konkretnego poziomu, przywiązania, osiągnięć. Pamiętaj jednak, że trening przed osiągnięciem tych rzeczy NIE psuje Pokemona. Po prostu zapłaci się za niego trochę więcej. W szczegółach opisano to poniżej.


Trening z Dziczy

Pokemony łapane na wyższych poziomach mają już trochę statystyk wytrenowanych od razu - określa się to właśnie treningiem z Dziczy. Często gracze od razu nazywają takie Pokemony zepsutymi jednak nie zawsze jest to prawdą.

Trening Pokemona, który ma wytrenowane statystyki z Dziczy wyniesie tyle samo co trening czystego Pokemona, o ile te treningi z Dziczy są w statystykach które zamierzacie trenować.
Oba Pokemony zostały wytrenowane tak samo, z tą różnicą, ze jeden z nich miał około 20 treningów w inne statystyki. Kolejność treningów: A, HP, O, SO, Sz

Jak widzicie, końcowa wartość jest zbliżona. Różnica to jakieś 13kk Yen, przy koszcie treningu około 300kk - czyli jakieś 4% straty. Czy jest to ogromna różnica warta szukania i trenowania kompletnie czystego Pokemona? Sami zdecydujcie.

Trenowanie tylko i wyłącznie jednej statystyki w Pokemonie z treningiem z Dziczy wyjdzie drożej niż w czystym ALE zwróci się to przy dalszym treningu. Łatwy przykład, 2 Pokemony trenowane za 10kk

Różnica jest widoczna ALE weźcie pod uwagę, że w przyszłości nie będziecie musieli trenować tych kilkunastu punktów w obrony/hp. (patrz wyżej)

Jeśli Pokemon ma z Dziczy trening w statystykę, której nigdy nie będziecie trenować (np. spatak u Machampa), wytrenowanie go do tego samego poziomu co czysty będzie droższe zależnie od ilości punktów w daną statystykę. Przy 1 punkcie w spatak w takim wypadku różnica nie będzie widoczna ale przy kilkudziesięciu strata robi się już odczuwalna.


Efektywny trening

Trenowanie Pokemona przed poziomem 40 i z małym przywiązaniem jest trochę droższe niż na 40 poziomie z wysokim przywiązaniem. Jednak zależy to od ilości treningu. Załóżmy że:

  • Pokemon A: 10 poziom, 0 przywiązania
  • Pokemon B: 50 poziom, 90% przywiązania

Trenujemy oba Pokemony po 100 statystyk w atak. Wytrenowanie tego pierwszego wyjdzie drożej w takiej sytuacji. Ale kiedy Pokemon A dobije 50 poziom i 90% przywiązania, czyli tyle samo co Pokemon B, u obu Pokemonów wytrenowanie 101 statystyki będzie kosztowało tyle samo.
Czyli jeśli jesteś początkującym graczem i np. Twój Pokemon nie radzi sobie w Dziczy, właściwy trening go nie popsuje, a Ty sam nie stracisz aż tyle (o ile nie będzie to trening za miliony), a łatwiej będzie Ci lvlować.

Trenowanie Pokemona przed 40 poziomem NIE PSUJE Pokemona jeśli trening jest odpowiedni. Tak jak wyżej. Jeśli dodasz 25 do ataku Machopowi na 10 poziomie, w żaden sposób nie sprawi to, że będzie on zepsuty. Owszem, wydasz trochę więcej niż wytrenowałbyś ten atak na 40 z 99% przywiązania ALE przy tak małych kwotach jest to znikomy zysk. A więcej ataku pozwoli Machopowi lepiej radzić sobie w Dziczy (oczywiście nie każdemu Pokemonowi trenuje się pierwszy Atak).

Trenowanie Pokemona w dwie lub kilka statystyk jednocześnie powoduje zwiększenie kosztów statystyk. O ile trenowanie Pokemona w dwie statystyki na raz nie psuje go w dokładnym znaczeniu, to w pewnym stopniu zwiększa koszt treningów. W jak dużym, to już zdecydujcie sami, czy możecie sobie na to pozwolić czy nie:

Porównajcie sobie wartości.

Statystykę którą trenuje się najwięcej, powinno się wytrenować pierwszą, inaczej cena może drastyczne wzrosnąć. Jest to raczej logiczne, skoro cena wzrasta z każdą szkoloną statystyką, to tą którą chcecie mieć najwyżej najefektywniej jest szkolić pierwszą: